Infolinia czynna codziennie od 8:00 do 23:00
Napisz wiadomośćKażda aktywność fizyczna stanowi korzyść dla ciała i dla ducha – nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie, a lekarze, dietetycy i fizjoterapeuci nieustannie zalecają prowadzenie zdrowego stylu życia. Ale co to właściwie oznacza i jakie realne korzyści można odnieść z jazdy na rowerze? Nad tym zagadnieniem pochylimy się właśnie tutaj i opowiemy jak sport, a w szczególności jazda na dwóch kółkach, wpływa na zdrowie.
Jazda na rowerze to korzyści zdrowotne wiążące się z utrzymaniem prawidłowej sylwetki. Ta dyscyplina może być zarówno pomocą w zdrowym i bezpiecznym odchudzaniu, jak i sposobem na utrzymanie wagi w normie. W ciągu godziny powolnej jazdy z prędkością 15 km/h spalasz około 300 kalorii, a intensyfikując tempo i wysiłek, zwiększasz zużycie energii. Jazda crossowa pozwala spalić nawet 700 kalorii w trakcie 60-minutowego wysiłku.
Regularna aktywność fizyczna, na przykład jazda na rowerze trzy razy w tygodniu powoduje obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi. Ten „zły” cholesterol LDL w dużych ilościach może prowadzić do blokowania naczyń krwionośnych, z kolei ten „dobry” – HDL – ma działanie ochronne na układ krążenia. Istotne jest to, by utrzymywać LDL na niskim poziomie (mniej niż 150 mg/dl). Dbając o zdrowie i spożywając pokarmy takie jak ryby, olej czy produkty pełnoziarniste zapewniamy odpowiednią podaż lipoprotein o dużej gęstości LDL.
Dlaczego jazda na rowerze to zdrowie? Bo regularne treningi zwiększają wydolność serca, zwłaszcza jego pojemność minutową, sprawiając że krew efektywniej jest rozprowadzana po całym ciele. U osób aktywnych fizycznie tętno wyraźnie spada, nawet poniżej 60 uderzeń na minutę, podczas gdy przeciętna częstość skurczów mięśnia sercowego osoby dorosłej to około 70-75 uderzeń na minutę. U ludzi niewytrenowanych spoczynkowa pojemność wyrzutowa serca wynosi około 70-80 ml, a u aktywnych około 100 ml. Większa pojemność wyrzutowa zapewnia szybsze i skuteczniejsze dotlenienie i odżywienie tkanek.
Omawiając wpływ jazdy na rowerze na zdrowie, nie można zapomnieć o tym, że płuca pracują wydajniej, a więc zwiększa się ilość tlenu dostarczanego do krwiobiegu, przez co wzrasta saturacja (poziom natlenienia krwi). Tlen jest paliwem dla komórek, niezbędnym do przeprowadzania procesów przemiany materii. Lepsze dotlenienie tkanek przekłada się na sprawniejszą pracę wszystkich układów, w tym mózgu, ergo jazda na rowerze korzystnie wpływa na procesy myślowe.
Męczą Cię częste bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym? To może oznaczać, że musisz wzmocnić mięśnie grzbietu. Wzmacniając mięśnie pleców i brzucha minimalizujesz ryzyko takich dolegliwości jak wypadnięcie lub przesunięcie dysku. Mięśnie te stanowią podporę dla kręgosłupa, a więc go stabilizują. Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie, dzięki czemu szybko zauważysz, że dolegliwości bólowe związane z kręgami odejdą w zapomnienie. Jeżeli jednak bóle pleców utrzymują się długo, a treningi nie pomagają, wtedy musisz wybrać się do ortopedy.
Podobny mechanizm obserwujemy w przypadku stawów, zwłaszcza stawu kolanowego – korzyści z jazdy na rowerze to wzmocnienie mięśni stabilizujących stawy, co chroni przed urazami i kontuzjami.
Warto przy tym pamiętać, że aby czerpać korzyści zdrowotne z jazdy na rowerze i nie narażać się na kontuzje, trzeba używać odpowiedniego, dobrego sprzętu. Nie bez znaczenia jest to, jaki rower wybierzesz – nieprzemyślany zakup, zamiast pomóc, może zwiększyć ryzyko kontuzji. Na przykład rowery do jazdy w trudnym terenie koniecznie muszą być wyposażone w dobrej jakości amortyzatory. Ważny jest też rozmiar ramy i możliwość ustawienia siodełka i kierownicy, w taki sposób, by zająć wygodną pozycję i nie narażać się na przeciążenia.
Przeczytaj: Jak wybrać rower?
Każda regularna aktywność fizyczna poprawia kondycję i wydolność organizmu. Korzyści zdrowotne z jazdy na rowerze są nie do przecenienia – pracuje cały organizm, nie tylko uda, łydki i stopy. Aktywność zmusza organizm do intensywniejszej pracy, wydzielane są neuroprzekaźniki poprawiające nastrój i samopoczucie. Regularna jazda na rowerze 2-4 razy w tygodniu to prosty i skuteczny sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia.