Czy wiesz, jak przygotować rower do sezonu?
Nadszedł czas wyciągnąć rower ze schowka, rozruszać zastałe po zimie mięśnie i wyruszyć na mniejsze i większe wyprawy. Zanim jednak to nastąpi, trzeba przygotować rower do sezonu. Wyczyścić, umyć, nasmarować, sprawdzić ciśnienie w oponach, podregulować, zakonserwować i sprawdzić inne drobiazgi, by mieć pewność sprawnego sprzętu. Jak prawidłowo przygotować rower do sezonu?
Czy konserwacja roweru przed sezonem jest konieczna?
Tak mogłoby się wydawać, bo przecież rower powinien być zakonserwowany, wyczyszczony i sprawdzony po sezonie, gdy chowasz go do piwnicy lub garażu. Skoro został odpicowany przed zimowaniem, to na wiosnę powinien być gotowy do rozruchu bez większego przygotowania. W teorii możesz tak zrobić, w praktyce sporo ryzykujesz. Dlatego warto wyjść z założenia, że przygotowanie roweru do sezonu jest czynnością konieczną.
Sezon na rower rozpocznij od mycia i przeglądu
Gdy wyjmiesz rower ze schowka, z całą pewnością będzie zakurzony, o ile nie trzymasz roweru w pokrowcu. Jednak nawet wtedy warto wziąć wilgotną szmatkę i przetrzeć ramę, koła, kierownicę, siodełko i pozostałe elementy. Jeżeli jednoślad wymaga dokładniejszego czyszczenia, wtedy konieczne będzie wiadro z ciepłą wodą i odrobiną płynu do mycia naczyń lub specjalnego płynu do mycia rowerów.
Po wyczyszczeniu i osuszeniu pojazdu czas na dokładny przegląd – czy nie pojawiły się gdzieś ślady rdzy, zwłaszcza gdy jednoślad nie stał w suchym miejscu, lecz gdzieś pod zadaszeniem, ale gdzie niska temperatura i wysoka wilgoć powietrza mogły poczynić zniszczenia. Jednak zdecydowanie nie rekomendujemy przechowywania roweru w takich warunkach.
Przegląd roweru przed sezonem powinien obejmować też wizualne sprawdzenie napędu, hamulców, łańcucha i opon – czy nie ma śladów zużycia, czy nie wymagają regulacji lub dodatkowych zabiegów. Doświadczeni rowerzyści czynności te bezproblemowo wykonają sami, ale jeżeli nie masz doświadczenia, a chcesz, żeby konserwacja roweru przed sezonem została przeprowadzona dokładnie, zleć to profesjonalistom w serwisie rowerowym.
Czyszczenie łańcucha rowerowego i smarowanie elementów napędu
Jeżeli ta czynność nie została wykonana przed sezonem, należy ją przeprowadzić teraz, aby dobrze przygotować rower do sezonu. Czyszczenie łańcucha należy zacząć od jego odtłuszczenia. Można to zrobić, ściągając łańcuch albo korzystając z urządzenia, które umożliwi wyczyszczenie łańcucha bez zdejmowania. Czynność tę można wykonać za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub specjalnego środka, który kupisz w sklepie rowerowym.
Czyszczenie napędu polega na umyciu wszystkich jego elementów za pomocą szmatki nasączonej odtłuszczaczem i dokładne przejechanie każdego elementu. Następnie trzeba odczekać chwilę, by środek wysechł i odparował, i można przejść do smarowania łańcucha oraz napędu. Wybieraj wyłącznie dobre smary i oleje przeznaczone do rowerów, nie korzystaj z „domowych” metod. Szczegółowo na temat czyszczenia i smarowania łańcucha, napędu i goleni amortyzatora, przeczytasz w osobnym artykule, w którym skupiliśmy się wyłącznie na tych czynnościach.
Przeczytaj: smarowanie i konserwacja roweru.
Konserwacja hamulców
Od sprawnych hamulców zależy Twoje życie. Jest to element, który musi być ponad wszelką wątpliwość sprawny i niezawodny. Dlatego do sprawdzenia i konserwacji hamulców przed sezonem należy podejść szczególnie pieczołowicie. Trzeba sprawdzić stan klocków hamulcowych, zwłaszcza ich poziom zużycia, a jeżeli będzie to konieczne, wymienić je na nowe hamulce. W czasie czyszczenia roweru trzeba też dokładnie umyć i wytrzeć obręcze w hamulcach szczękowych lub tarcze w hamulcach tarczowych. Przegląd roweru przed sezonem polega też na skontrolowaniu naciągu linek, sprawdzeniu, czy prawidłowo pracują, wyregulowaniu siły hamowania i nasmarowaniu linek. Przebieg czyszczenia i regulacji hamulców opisaliśmy tutaj.
Konserwacja opon
Już prawie gotowe, zostały jeszcze ostatnie przymiarki i można ruszać w trasę. Przygotowanie roweru do sezonu musi objąć skontrolowanie stanu opon i ciśnienia. Przejrzyj stan opon, czy nie są sparciałe, zużyte i czy nie wymagają wymiany. Różne opony przystosowane do innego rodzaju jazdy mają odmienne zalecenia dotyczące optymalnego ciśnienia. Na boku opony znajdziesz zalecane ciśnienie w barach oraz PSI. Warto trzymać się tych sugestii, gdyż utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach przekłada się na ich wolniejsze zużycie, wyższy komfort jazdy i osiąganie lepszych wyników. Polecamy zakup pompki rowerowej z manometrem.
Koniecznie sprawdź światła
Na koniec sprawdź, czy światła rowerowe działają, czy nie uległy awarii. Wymień baterie, naładuj akumulatory i przetestuj. Oświetlenie jest bardzo ważne. Nie chodzi tylko o przepisy prawa; przecież musisz mieć zapewnioną widoczność na drodze, dlatego nigdy nie bagatelizuj tego elementu.
I to już cała instrukcja przygotowania roweru do sezonu. Teraz możesz już ruszać w trasę i uznać sezon na rower za rozpoczęty.